У Подгоричкој књижари предавање под називом „Кафкијанство у ХХI вијеку“ одржао је Балша Вукчевић, књижевни критичар, есејиста и сценариста.
Након призивања у сјећање бројних кафкијанских ситуација неопозивих у свакодневици савременог друштва, скренута је пажња на глобални феномен кафкијанских мотива, претежно узетих из дневника и писама, у мим култури, која младима у ери доминације визуелних садржаја и у својеврсном паклу репрезентације служи за идентификацију са положајем самовољног изгнаника, модерног Јова у свијету крајњег отуђења.
Сама идентификација је потом доведена у питање с обзиром на чињеницу да је Кафка био и те како филозофски, религијски па и политички потентан аутор, због чега су се у савременом кључу понудила различита читања његовог опуса. Нагласак је био на проблему клевете као самооптужбе, а било је ријечи о репресивним механизмима контроле у бирократизованом поретку, као и о процесу постајања животињом као линији бјекства и детериторијализацији човјека. У том правцу је указано на кафкијанске епизоде у романима савремене америчке књижености, прије свега код Дејвида Фостера Воласа. Истакнути су омажи Кафкином дјелу у локалној култури.